Legislators & Elected Officials


How to Reach Your Elected Officials

U.S. Congress

Ohio Senator Sherrod Brown (D)
1301 East Ninth St., Suite 1710, Cleveland, Ohio 44114
216-522-7272, 888-896-6446
Washington, D.C. location
713 Hart Senate Office Building, Washington, D.C. 20510
202-224-2315
Committees:  Agriculture, Nutrition, and Forestry; Ranking Member Banking, Housing, and Urban Affairs; Finance; Veterans’ Affairs
Third 6 yr. term expires at the end 2024.


Ohio Senator Rob Portman (R)
312 Walnut St., Suite 3075, Cincinnati, Ohio 45202
Cincinnati 513-684-3265, Cleveland 216-522-7095, Columbus 800-205-6446
Washington, D.C. location
448 Russell Senate Office Building, Washington, D.C. 20510
202-224-3353
Committees:  Finance; Homeland Security and Governmental Affairs;
Foreign Relations
Second six yr. term expires at the end in 2022.

(U.S. Senators:  Terms are 6 yrs. long.  There are no term limits.)

Ohio Representative David Joyce (R)
14th Congressional District, U.S. House of Representatives
8500 Station Street, Mentor, OH 44060
Mentor 440-352-3939 or 800-447-0529
Washington, D.C. location
1536 Longworth HOB, Washington, D.C. 20515, 202-225-5731
Committees:  House Appropriations and the following Sub-Committees—Interior; Transportation; Housing and Urban Development; Military Construction Veterans’ Affairs
Fourth 2 yr. term expires at the end of 2020.

(U.S. Representatives:  Terms are 2 yrs. long.  There are no term limits.)


Ohio State Legislators  
Hotline 800-282-0253, 8:30-5:00

Ohio State Senators:  Can hold 2—4 yr. terms.
Ohio State Representatives:  Can hold 4—2 yr. terms.

January, 2019 begins the new 133nd General Assembly which will be in place for 2019, 2020.
Committee appointments given by the speaker may or may not change for members.                                            


Ohio State Senator Sean O’Brien (D)
District 32—Ashtabula, Trumbull and northeastern Geauga including Chardon City
Senate Building, 1 Capital Square, 2nd floor, Columbus, Ohio 43215
Senior Legislative Aide: Nate Shipman, Legislative Aide:  Levi Griffith
614-466-7182
Committees: Agriculture and Natural Resources, Judiciary, Finance, Rules, Public Utilities and Energy, General Government and Agency Review Finance Subcommittee
First 4 yr. term expires at the end of 2020, eligible for a second term.


Ohio State Senator John Eklund (R)
District 18—Southern Geauga, northwestern Geauga, part of Lake, Portage
Senate Building, 1 Capital Square, 1st Floor, Columbus, Ohio 43215
Senior Legislative Aide: Elizabeth Cassell, ecassell@ohiosenate.gov
614-644-7718
Committees:  Chairman—Judiciary, Energy and Natural Resources, Finance, Finance Sub-Committee General Gov’t. and Agency Review, Rules and Reference, Ways and Means
Second 4 yr. term expires at the end of 2020, ineligible to run for third term.


Ohio State Representative John Patterson (D)
District 99—most of Ashtabula, northeastern Geauga including Chardon City
77 S. High St, 10th Floor, Columbus, Ohio 43215
Legislative Aide:  Alex Sawatzki, alex.sawatzki@ohiohouse.gov
614-466-1405
Committees:  Agriculture and Rural Development, Finance--Co-Chair Primary and Secondary Education Subcommittee, Primary and Secondary Education
Fourth 2 yr. term expires at the end of 2020.


Ohio State Representative Sarah LaTourette (R)
District 76—Southern Geauga, northwestern Geauga, Portage
77 S. High St. 13 Floor, Columbus, Ohio 4321,
Legislative Aide:  Ben Cech, ben.cech@ohiohouse.gov
614-644-5088
Committees: Criminal Justice, Co-Chair Criminal Sentencing Subcommittee, Health, Insurance
Third 2 yr. term expires at the end of 2020, eligible to run for a 4th term.

                                                                                                                         
Lake County

Ohio State Senator John Eklund (R)
District 18—Portage, Southern Geauga, northwestern Geauga, part of Lake—Kirtland, Willoughby Hills, part of Mentor, Perry, Madison
Senate Building, 1 Capital Square, 1st Floor, Columbus, Ohio 43215
Senior Legislative Aide: Elizabeth Cassell, ecassell@ohiosenate.gov
614-644-7718
Committees:  See committees listed under Geauga County.
Second 4 yr. term expires at the end of 2020, ineligible to run for third term.

Ohio State Senator Kenny Yuko (D)
District 25---Willowick, Wickliffe, Willoughby, Eastlake, Timberlake, Grand River, part of Painesville, Mentor (Ward 4), Mentor-on-the-Lake, Fairport Harbor, Lakeline
Senate Building, 1 Capitol Square, Room 303, Columbus, Ohio 43215
Senior Legislative Aide:  Brianna Stabler, Legislative Aide:  Esther Chung
614-466-4583
Committees:  Ranking Minority Member Rules and Reference, Finance Subcommittee on General Government Agency Review
Second 4 yr. term expires Dec. 2022.

Ohio State Representative John Rogers (D)
District 60—Eastlake, Fairport Harbor, Grand River, Lakeline, Mentor-on-the-Lake, Timberlake, Wickliffe, Willowick, Painesville, Willoughby
77 S. High Street, 10th floor, Columbus, Ohio 43215
614-466-7251. Legislative Aide:  Tyler Bridges, tyler.bridges@ohiohouse.gov
Committees:  Ranking Member—Ways and Means, Finance, Public Utilities, Criminal Justice, Subcommittee on Criminal Sentencing
Fourth 2 yr. term expires 2020.


Ohio State Representative Jamie Callender (R)
District 61—Willoughby Hills, most of Mentor, Concord, Kirtland, Kirtland Hills, Madison, Perry Village, Perry Twp. Waite Hill, part of Painesville, Leroy
77 S. High Street, 13th floor, Columbus, Ohio 43215
614-644-6074
Legislative Aide:  Bob Reed, bob.reed@ohiohouse.gov
Committees:  Civil Justice, Finance, Rules and Reference, Chairman—Public Utilities, Chairman—Joint Committee on Agency Rules and Review
First 2 yr. term expires Dec. 2020, ineligible to run again.

Eastern Cuyahoga County

Ohio State Senator Matt Dolan (R)
District 24—Chagrin Falls, Moreland Hills, Gates Mills, Hunting Valley, Bentleyville, Moreland Hills, Mayfield, Highland Hts., Solon, Glenwillow, Oakwood, Walton Hills, and parts of southern/western Cuyahoga County.
Senate building, 1 Capital Square, 1st Floor, Columbus, Ohio 43215
Legislative Aide:  Brian Jewell, brian.jewell@ohiosenate.gov
614-466-8056
Committees:  Insurance and Financial Institutions, Chair—Finance, Rules and Reference, Energy and Public Utilities
First 4 yr. term expires 2020, eligible to run again.


Ohio State Senator Kenny Yuko (D)
District 25—Euclid, South Euclid, Pepper Pike, Highland Hts., Bedford, Bedford Hts.,
Richmond Hts., Mayfield Hts., Orange, parts of E. Cleveland and parts of Lake County
Senior Legislative Aide:  Brianna Stabler, Legislative Aide:  Esther Chung
614-466-4583
See committees listed under Lake County.
Second 4 yr. term expires Dec. 2022.


Ohio State Representative Phil Robinson (D)
District 6—Solon, Mayfield Village, Bentleyville, Broadview Hts., Glenwillow,
Independence, Moreland Hills, Oakwood, Seven Hills, Valley View, Walton Hills, Gates Mills,
Chagrin Falls Village, Chagrin Falls Twp., Highland Hts., Hunting Valley, Lyndhurst
77 S. High St. 12th Floor, Columbus, Ohio 43215
Legislative Aide:  Dakota Bidgood, Dakota.bidgood@ohiohouse.gov
614-644-6041
Committees:  Ranking Member Primary and Secondary Education, Public Utilities Ways and Means,
Joint Education Oversight
First 2 yr. term expires Dec. 2020.


Ohio State Representative Kent Smith (D)
District 8—Euclid, South Euclid, Richmond Hts., Beachwood, Woodmere Village, parts of Cleveland and E. Cleveland
775 S. High St. 10th Floor, Columbus, Ohio 43215
Senior Legislative Aide:  Catherine Worrell, Catherine.worrell@ohiohouse.gov
614-466-5441
Committees:  Commerce, Labor and Technology, Ranking Member Financial Institutions, Public Utilities, Rules and Reference, Joint Legislative Oversight Committee, Statewide Emergency Services Internet Protocol Steering Committee
Third term expires Dec. 2020, eligible to run again.

Legislator Information
For any Ohio State Senator:  www.ohiosenate.gov
For any Ohio State Representative: www.ohiohouse.gov
Legislative Hotline:  800-282-0253, 8:30-5:00, M-F—Ask about legislation, misc.
House clerk for Information:  614-466-3357
Senate Clerk for information:  614-466-4900

Ohio State School Board
District 7
Sarah Fowler, 2952 Rt. 45, Rock Creek, Ohio 44084
440-563-8535

District 11
Meryl Johnson, 2880 S. Moreland Blvd. #403, Cleveland, Ohio 44120
216-561-1396


STRS Ohio
275 E. Broad Street, Columbus, Ohio 43215, 888-227-7877
Executive Director:  Michael J. Nehf
Communications Director:  Nicholas J. Treneff, TreneffN@strsoh.org
Board Members:
Retired Member—Robert Stein, steinr@strsoh.org
Retired Member—Rita Walters, waltersr@strsoh.org
Carol Correthers, correthc@strsoh.org
Paola DeMaria, demariap@strsoh.org
Taiyia Hayden, haydent@strsoh.org
Yoel Mayerfeld. mayerfey@strsoh.org
Dale Price, priced@strsoh.org
Wade Steen, steenw@strsoh.org
David Gruber, gruberd@strsoh.org
Robert McFee, mcfeer@strsoh.org
Jeffery Rhodes - not available

Updated: 3/10/2019